Bolesť chodidiel

Bolesť chodidiel

Chodidlá sú časť ľudského tela, ktorej nie je venovaná veľká pozornosť. Nie sú životu nevyhnutné  a na ich ochorenia sa nedá zomrieť. Toto sú dôvody, prečo je tak jednoduché o problémoch chodidiel nehovoriť a nepísať.

Zdravý stav chodidiel je však nesmierne dôležitý pre kvalitu života. Nie je pravdou, že bolesť chodidiel pociťujú iba starší ľudia. Bolesť chodidiel sa môže objavovať aj u veľmi mladých ľudí.

Takmer všetky bolesti chodidiel sú spojené s deformáciou chodidla. Existuje určitý štandardný tvar chodidla, ktorý zabezpečuje bezproblémovú funkčnosť chodidla. Keď sa tvar chodidla vychýli od tohto štandardu, môže to spôsobovať rôzne bolesti alebo opuchy chodiel. Často sa môžu vyskytovať aj bolesti chrbtice a iných častí opornej sústavy, pretože chodidlá sú veľmi dôležité pre celkové držanie tela.

Príčiny deformácie chodidla môžu byť rôzne. Najčastejšími príčinami sú:  dedičnočnosť a používanie nevhodnej obuvy.

Ostatné bolesti chodidiel môžu byť spôsobené dôsledkami cukrovky alebo zlým krvným obehom ( ten je často spôsobený aj spomínanou cukrovkou ). Častou príčinou bolestí chodidiel je aj obezita. Pri tomto stave človeka dochádza k nadmernému zaťažovaniu chodidiel. Organizmus na to reaguje bolesťou. U žien môžu byť bolesti chodidiel spôsobené používaním vysokých podpätkov.

Môže vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.