Bolesť chrbtice

Bolesť chrbtice

Chrbtica sa skladá s celkovo 35 stavcov. Tieto stavce sú navzájom pohybovo a kĺbovo spojené. Medzi nimi sa nachádzajú platničky, ktoré tlmia vzájomné nárazy a kontakt stavcov. Spojené stavce vytvárajú rúru, ktorá slúži ako miechový kanál. Vedú ňou rôzne nervy. Na chrbticu sa upína aj množstvo svalov, ktoré sú zodpovedné za celkové držanie tela.

Ako možno vidieť chrbtica je komplexný systém svalov, nervov a kĺbov. Chrbtica prechádza takmer polovicou tela. Zdrojom bolestí chrbtice môže byť teda ktorýkoľvek komponent chrbtice.

Najznámejšie bolesti chrbta sú známe pri tzv. problémoch s platničkou. Pri nadmernej námahe môže platnička „vyskočiť“ a spôsobiť veľké bolesti a ochromiť človeka na určitý čas.

Mnoho bolestí chrbtice má civilizačný pôvod. Biologicky chrbtica jednoducho nie je zvyknutá na sedavý spôsob života, ktorý je dnes takmer štandardom pre väčšinu obyvateľstva. Pri takomto spôsobe života dochádza k neprirodzenému rozvoju svalstva. Svaly, ktoré by mali byť využívané sú atrofované a naopak. Reakcia chrbtice je prirodzená. Telo sa tomuto neprirodzenému stavu bráni a informuje človeka formou bolesti.

Príčinou bolestí chrbtice hlavne u ľudí nad 50 rokov môže byť osteoartróza. Toto je kĺbové ochorenie stavcov chrbtice veľmi podobné ostatným kĺbovým ochoreniam.

Pre určenie diagnózy je nutné navštíviť lekára.

Môže vás zaujímať:

  • Bolesť žlčníka Žlčníkové záchvaty sú známe svojou intenzívnou a pretrvávajúcou […]
  • Bolesť srdca Srdce patrí medzi životu nevyhnutné orgány. Na rôzne choroby srdca […]
  • Bolesť krku Krk je miestom, kde sa nachádzajú horné dýchacie cesty. Táto časť […]
  • Bolesť vaječníkov Rozmnožovacia sústav ženy je komplikovaný systém, ktorý je riadený […]
  • Bolesť hrudníka V hrudnom koši nájdeme dva životu nevyhnutné orgány – srdce […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.