Bolesť krčnej chrbtice

Bolesť krčnej chrbtice

Krčná chrbtica spája chrbticu s lebkou a zabezpečuje jej pohyblivosť. Ľudská krčná chrbtica sa skladá s celkovo siedmych stavcov, ktoré  vytvárajú rúrovitý útvar. Ním  vedie miechový kanál. Z krčných stavcov si osobitú pozornosť zaslúžia posledné dva, ktoré nazývame atlas a čapovec. Tieto stavce do seba hlboko zapadajú a umožňujú otáčanie lebky do strán, dopredu a dozadu.

Tak ako medzi všetkými stavcami aj medzi krčnými stavcami sa nachádzajú medzistavcové platničky, ktorých úlohou je tlmiť vzájomný kontakt stavcov. Krčné stavce majú aj niekoľko kostených výbežkov, cez ktoré vedú nervové kanály. Na krčné stavce sa upína aj množstvo svalov.

Z tohto opisu vyplýva, že krčná chrbtica je komplexný systém pohyblivých častí, svalov a nervov. Toto je dobrý základ pre množstvo potenciálnych problémov.

Veľmi nepríjemné sú tzv. degeneratívne alebo úrazové poškodenia krčnej chrbtice. Takýto stav krčnej chrbtice môže spôsobovať dlhotrvajúce nepríjemné bolesti, ktoré je len ťažko efektívne liečiť. V takýchto prípadoch a podáva iba pomocná liečba.

Väčšina bolestí krčnej chrbtice je však únavového charakteru. Najčastejším dôvodom je nesprávne držanie tela, ktoré je pri dnešnom štýle života, sedavých zamestnaniach vcelku bežné. Bolesti v oblasti krčnej chrbtice môžu mať aj psychosomatický pôvod, teda na príčinách sa môže podieľať aj psychický stav človeka.

Môže vás zaujímať:

  • Bolesť v hrdle Bolesti v hrdle môžu mať veľmi rôzny pôvod. Táto forma bolesti je […]
  • Bolesť hrudníka V hrudnom koši nájdeme dva životu nevyhnutné orgány – srdce […]
  • Bielenie zubov doma Často krát závidíme biele zuby a žiarivý úsmev modelkám a modelom […]
  • Bolesť vaječníkov Rozmnožovacia sústav ženy je komplikovaný systém, ktorý je riadený […]
  • Bolesť za uchom Hlava je centrom mnohých ľudských orgánov. Najdôležitejší je však […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.