Bolesť prsníkov

Bolesť prsníkov

Bolesti prsníkov sú pomerné časté sprievodné znaky menštruácie alebo tehotenstva.  V tomto prípade sú úplne prirodzené a nepredstavujú žiadne zdravotné riziko. Napriek tomu, že bolesti prsníkov nie sú ničím nezvyčajným, je potrebné ich sledovať a v prípade akéhokoľvek podozrenia vyhľadať odborné lekárske vyšetrenie.

Pri bolestiach prsníkov je veľmi dôležité rozlišovať medzi cyklickými a necyklickými bolesťami. Cyklické bolesti prsníkov súvisia s menštruačným cyklom. Tieto bolesti sú súčasťou menštruačného cyklu a nepredstavujú zdravotné riziko. Frekvencia tohto typu bolesti prsníkov sa s rastúcim vekom zvyšuje a vrchol dosahuje tesne pred menopauzou.

Zo zdravotného hľadiska je nutné venovať pozornosť necyklickým bolestiam prsníkov, ktoré nesúvisia s menštruačným cyklom. V takýchto prípadoch sa môže jednať aj o veľmi závažné ochorenia, akým je napríklad rakovina prsníkov.

Rakovina prsníkov sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Najčastejší je výskyt hrčky v prsníku. Takáto hrčka zvyčajne nespôsobuje žiadnu bolesť pokiaľ je vo svojom rannom štádiu. Neskoršie štádiá takejto hrčky už môžu spôsobiť aj citeľné bolesti v prsníku.

Rakovina prsníka sa môže prejavovať aj rôznymi zmenami pokožky na bradavkách a ich bolesťami. Pri rakovine prsníka môže dôjsť aj k rôznym opuchom prsníkov, ktoré dokážu spôsobiť nepríjemnú dlhotrvajúcu bolesť.

Môže vás zaujímať:

  • Bolesť ucha Bolesť ucha môže mať rôzne príčiny. Ucho, z biologického hľadiska, […]
  • Bolesť ruky Ruky sú časťami ľudského tela, ktoré sú veľmi náchylné k nejakému […]
  • Bolesť v ramene Bolesť v ramene môže mať niekoľko zdrojov. Najčastejšie je to […]
  • Bolesť kolena Výraz bolesť kolena označuje bolesť, ktorá má svoj pôvod […]
  • Bolesť nôh Bolesti nôh môžu mať rôzne príčiny, ale najčastejšia príčina […]

Skúsenosti a názory:
Názor na “Bolesť prsníkov

  1. Livia

    Dobry večer,mam 18 rokou a mam bolesti v oboch prsnikoch obe bradavky mi napuchaju a pretrvava to uz dlhsie.Prosim o poradenie.Aku mam vyhladat pomoc.Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.