Bolesť prstov

Bolesť prstov

Prsty sú relatívne jednoduchá časť ľudského tela, ktorá neobsahuje takmer žiadne mäkké tkanivá. Prsty sa skladajú najmä z kostí, kĺbov a z kože. Takmer všetky bolesti, ktoré spôsobujú prsty majú pôvod v kĺboch. Toto tvrdenie platí iba pri netraumatických poškodeniach prstov.

Kĺby prstov sú postihované rovnakými ochoreniami ako všetky ostatné kĺby. Je to najmä artróza a reuma.

Artróza je degeneratívne poškodenie kĺbov, ktoré vzniká najmä ich preťažením alebo  nesprávnym zaťažovaním po dlhé obdobie života. Veľká väčšina ľudí, ktorí trpia na artrózu kĺbov prstov, je staršia ako 50 rokov. Artróza sa však môže vyskytnúť aj u mladých ľudí do veku 30 rokov. V týchto prípadoch ide skôr o dedičnosť ako o mechanické poškodene kĺbu.

Artróza spôsobuje nezvratné poškodenie chrupky kĺbov. Toto tkanivo je veľmi dôležité pre správnu funkciu kĺbov. Je mäkké a zároveň pevné. Po redukcii chrupky kĺbov dochádza k priamemu kontaktu kostí. Tento kontakt je pri pohybe kĺbov veľmi bolestivý a nepríjemný.

Rôzne druhy reumatických ochorení sú tiež za bolesťami prstov. Presné príčiny reumy nie sú známe. Vie sa však, že ju často spôsobujú genetické faktory. Reuma je v podstate neprirodzená reakcia imunitného systému na jeho vlastné tkanivá.

Môže vás zaujímať:

  • Bolesti kĺbu Bolesť kĺbu môže výrazne skomplikovať život a hlavne jeho kvalitu. […]
  • Bolesť svalov Bolesť svalov je veľmi častá forma bolesti. Veľké množstvo chorôb […]
  • Bolesť za uchom Hlava je centrom mnohých ľudských orgánov. Najdôležitejší je však […]
  • Bolesť ruky Ruky sú časťami ľudského tela, ktoré sú veľmi náchylné k nejakému […]
  • Bolesť v tehotenstve Tehotenstvo je pre ženu obdobím plným očakávania, šťastia, ale aj […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.