Bolesť srdca

Bolesť srdca

Srdce patrí medzi životu nevyhnutné orgány. Na rôzne choroby srdca zomiera veľké množstvo ľudí. Liečba srdca je často veľmi náročná. Srdce má aj veľký symbolický význam v našej civilizácii. Z týchto dôvodov akákoľvek bolesť, ktorá prichádza z oblasti srdca dokáže človeka veľmi vystrašiť.

Nie každá bolesť, ktorá je subjektívne vnímaná ako bolesť pochádzajúca zo srdca, je spôsobená ochorením srdca. Veľká časť takýchto bolestí nemá priamy súvis so srdcovým svalom. Napríklad pichavá bolesť v oblasti srdca zvyčajne nesignalizuje problémy so srdcom, ale s nejakým okolitým orgánom.

Bolesti, ktorým treba venovať mimoriadnu pozornosť sú tupé a ťaživé. Tieto bolesti sú sústredené do hrudníka a celkovo pôsobia na človeka zvieravým pocitom. Ak takéto bolesti prerastajú smerom k hlave až do oblasti krku a človek pri nich pociťuje úzkosť, možno s vysokou pravdepodobnosťou hovoriť o angine pectoris. Táto diagnóza je súčasťou ischemickej choroby srdca.

Pri angine pectoris dochádza k zúženiu ciev, ktoré vyživujú srdcový sval. K tomuto zúženiu dochádza hlavne prostredníctvom aterosklerózy. Cieva postihnutá aterosklerózou je nielen zúžená, ale stráca aj schopnosť rozstiahnúť sa. Roztiahnutie je veľmi dôležité pri fyzickej námahe.

Počas námahy srdca, ktoré trpí anginou pectoris, je srdce nedostatočne zásobované kyslíkom. Toto spôsobuje nepríjemnú bolesť srdca.

Môže vás zaujímať:

  • Bolesť chrbtice Chrbtica sa skladá s celkovo 35 stavcov. Tieto stavce sú navzájom […]
  • Bolesť krku Krk je miestom, kde sa nachádzajú horné dýchacie cesty. Táto časť […]
  • Bolesť žalúdka Bolesť žalúdka nemusí byť iba bolesť spôsobená samotným žalúdkom. […]
  • Bolesť hlavy Bolesti hlavy sú pre mnohých pravidelnou súčasťou života. Väčšina […]
  • Bolesť žlčníka Žlčníkové záchvaty sú známe svojou intenzívnou a pretrvávajúcou […]

Skúsenosti a názory:
Názor na “Bolesť srdca

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.