Bolesť svalov

Bolesť svalov

Bolesť svalov je veľmi častá forma bolesti. Veľké množstvo chorôb je sprevádzaných týmto príznakom. Od chrípky až po mnohé chronické ochorenia. Z tohto dôvodu je veľmi zložité určiť pôvodcu bolesti svalov. Sám o sebe tento príznak má veľmi malú výpovednú hodnotu. Vždy je nutné doplniť tento syptóm ďalšími symptómami, pokiaľ sa snažíme o diagnostiku.

Väčšina bolestí svalov, s ktorými sa človek stretáva, je záťažového pôvodu. Netrénovaný sval alebo sval, ktorý je náhle vystavený námahe, reaguje na takúto aktivitu tzv. svalovou horúčkou. Tá sa objavuje približne jeden deň po fyzickej aktivite a ľudovo ju nazývame „svalovica“ alebo „svalovka“.

Svalová horúčka vzniká v momente, keď sval nemá dostatok kyslíku na svoje efektívne fungovanie. Sval však neprestane fungovať, a volí inú formu metabolizmu. Pri týchto chemických reakciách bez prítomnosti kyslíka dochádza k tvorbe kyseliny mliečnej, ktorú organizmus nedokáže okamžite odbúravať. Táto kyselina sa metabolizuje až po fyzickej aktivite. Toto odbúravanie a regeneráciu svalov človek pociťuje ako bolesť.

Svalová horúčka po niekoľko dňoch bez stopy zmizne. V prípade, že človek pociťuje bolesti svalov, ktoré neustupujú alebo naopak sa stávajú čoraz intenzívnejšími, je viac ako vhodné navštíviť odborníka, ktorý dokáže daný stav posúdiť a určiť správnu diagnózu.

Môže vás zaujímať:

  • Bolesť prstov Prsty sú relatívne jednoduchá časť ľudského tela, ktorá neobsahuje […]
  • Bolesť v tehotenstve Tehotenstvo je pre ženu obdobím plným očakávania, šťastia, ale aj […]
  • Bolesti kĺbu Bolesť kĺbu môže výrazne skomplikovať život a hlavne jeho kvalitu. […]
  • Bolesť nôh Bolesti nôh môžu mať rôzne príčiny, ale najčastejšia príčina […]
  • Bolesť za uchom Hlava je centrom mnohých ľudských orgánov. Najdôležitejší je však […]

Skúsenosti a názory:
Názor na “Bolesť svalov

  1. Spätné upozornenie: Príznaky kliešťovej encefalitídy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.