Bolesť v podbrušku

Bolesť v podbrušku

Bolesť v podbruší je väčšinou spojená s pohlavnými orgánmi ženy. Nemusí však tomu tak byť vždy. Z pohlavných orgánov sa môže jednať o choroby maternice a vaječníkov. Tieto dva orgány sú najčastejšie zodpovedné za bolesti v podbruší.

Počas menštruácie často dochádza k bolestiam v oblasti podbrušia. Tieto bolesti sú cyklické a sú úplne normálnym symptómom menštruácie, počas ktorej žena prechádza výraznými hormonálnymi zmenami. Tieto bolesti nie sú zdraviu nebezpečné.

Pozornosť je potrebné venovať bolestiam, ktoré nesúvisia s menštruačným cyklom. V oblasti ženských rozmnožovacích orgánov môže dochádzať často k rôznym zápalovým procesom. Tieto ochorenia nie sú príjemné, avšak nepredstavujú riziko, ktoré by mohlo ohroziť život.

Ďaleko nebezpečnejšími sú rakovinové nádory týchto orgánov. Rakovina krčka maternice patrí medzi najčastejšie rakovinové ochorenia, ktoré postihujú ženy. Pokiaľ je táto choroba zachytená včas je vcelku dobre liečiteľná. Keď sa objavia výrazné bolesti v podbruší, je už zvyčajne na efektívnu liečbu neskoro.

Proti rakovine krčka maternice sa dá v dnešnej dobe relatívne účinne očkovať. Vakcíny, ktoré sú na trhu, poskytujú takmer 80 percentnú ochranu voči tomuto druhu rakoviny.

Rakovina vaječníkov je na rozdiel od rakoviny krčka maternice ďaleko agresívnejšou formou rakoviny a je ťažšie operovateľná.

Môže vás zaujímať:

  • Bolesť vaječníkov Rozmnožovacia sústav ženy je komplikovaný systém, ktorý je riadený […]
  • Bolesť chodidiel Chodidlá sú časť ľudského tela, ktorej nie je venovaná veľká […]
  • Bolesť pri pohlavnom styku Bolesť pri pohlavnom styku môže mať niekoľko príčin. V základe […]
  • Bolesť nôh Bolesti nôh môžu mať rôzne príčiny, ale najčastejšia príčina […]
  • Bolesť obličiek Obličky sú orgánom vylučovacej sústavy človeka. Je to párový […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.