Menštruačné bolesti

Menštruačné bolesti

Počas menštruácie dochádza v tele ženy k výrazným hormonálnym zmenám, ktoré žena často pociťuje aj vo forme intenzívnych bolestí. Menštruácia sa u ženy objavuje približne každých 28 dní a s ňou sa každý mesiac hlásia aj menštruačné bolesti. Tieto problémy počas menštruácie sa však líšia od ženy k žene. Každá žena je hormonálne odlišná a to spôsobuje aj iný priebeh menštruácie.

Menštruačné bolesti sa prejavujú ako tzv. predmenštruačný syndróm ( často sa používa aj skratka PMS ). Predmenštruačný syndróm sa prejavuje najmä rôznym bolesťami v oblasti krížov alebo migrénou. U mnohých žien sú prítomné aj hnačky.

Funkčne sú menštruačné bolesti spôsobené nedostatočným prekrvením maternice. Počas PMS dochádza k odvodu krvi  z tohto orgánu. Tento odvod spôsobujú rôzne látky. Tie pracujú ako spúšťače týchto príznakov.

Proti menštruačným bolestiam sa dá bojovať rôznymi spôsobmi. Najjednoduchším je požitie nejakého lieku proti bolesti. Toto riešenie je síce nenáročné, ale rozhodne nie je optimálne. Žena si môže vybudovať psychickú závislosť na takýchto liekoch a navyše nie všetky lieky proti bolesti sú bez vedľajších účinkov.

Ako pri všetkých problémoch aj pri menštruačných problémoch je najlepšia prevencia. Pravidelné športovanie dokáže zvýšiť prekrvenie maternice a tak znížiť menštruačné bolesti.

Môže vás zaujímať:

  • Bolesť vaječníkov Rozmnožovacia sústav ženy je komplikovaný systém, ktorý je riadený […]
  • Bolesť pri pohlavnom styku Bolesť pri pohlavnom styku môže mať niekoľko príčin. V základe […]
  • Bolesť nôh Bolesti nôh môžu mať rôzne príčiny, ale najčastejšia príčina […]
  • Bolesť kolena Výraz bolesť kolena označuje bolesť, ktorá má svoj pôvod […]
  • Bolesť chodidiel Chodidlá sú časť ľudského tela, ktorej nie je venovaná veľká […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.